Lokalt 1. opdræt

Nye formodede lokale 1. opdræt skal anmeldes til et medlem af bestyrelsen.

SPIDSNÆB

 BRILLEFUGLE

1988             Ganges brillefugl/                  (Zosterops palpebrosa)                              Lars Bo Andersen/

                      Indisk brillefugl                                                                                            Eigil Pedersen

 BYLBYLER

1978              Kalabylbyl                               (Pycnonotus cafer)                                    Sigvald Korsgård

1992              Papegøjenæbbet bylbyl        (Spizixos semitorques)                              Jørgen Møller Hansen

 DROSLER

 1997              Amerikansk sortdrossel        (Turdus serranus)

                                                                 Dansk førsteopdræt                                   Jørgen Møller Hansen

1998             Orangehovedetjorddrossel                           (Zoothera citrina)

                      (Dama drossel)                    Dansk førsteopdræt                                Knud Sørensen

1996              Sortbrystet drossel               (Turdus dissimilis disimilis)                      Ib Sølvsten

KARDINALER, BISKOPPER OG FARVEFINKER

1983              Dicksissel                             (Spiza americana)

                                                                 Dansk førsteopdræt                                  John Christiansen

1981              Rød kardinal                        (Cardinalis cardinalis)                                 John Christiansen

*1980            Sort biskop                          (Melonyrrha nigra)                                     Jørgen Møller Hansen

* Hverken det danske eller latinske navn har været muligt at kontrollere ved gennemgangen i 2004.

MUSEFUGLE

1987              Brille musefugl                      (Colius indicus)                                           Svend Åge Jespersen

1980              Stribet musefugl                  (Colius striatus)                                          Jørgen Møller Hansen

PAPEGØJENÆBSMEJSER

1989             Kanelbrun papegøjenæbsmejse             (Paradoxornis webbianus)                          Eigil Pedersen

PRAGTFINKER

1987              Agerhøneastrild                    (Ortygospiza atricollis atricollis)                  Erik Mikkelsen

1975              Aurora-astrild                       (Pytilia phoenicoptera)                                 Fritz Kristensen

1985              Bambus papegøjeamadine    (Erythrura hyperythra)                             Eigil Pedersen

1996              Blågrøn papegøjeamadine

                      (Forbes)                                 (Erythrura tricolor)                                       Erik Grodt

1981              Blåhovedet papegøjeamadine                 (Erythrura trichroa)                 Eigil Pedersen

                      (reg. som Trefarvet papegøjeamadine)

1977              Blåhovedet sommerfuglefinke                 (Uraeginthus cyanocephala)  Svend Hansen

1978              Brunbrystet sivfinke              (Lonchura castaneothorax)                      Bo Nielsen

1996              Brunrygget skadefinke          (Lonchura bicolor nigriceps)                     Niels Højer Christensen

1977              Båndfinke                                 (Amadina fasciata)                                     Niels Højer Christensen

1984              Ceres astrild                            (Aidemosyne modesta)                             Morten Mogensen

1974              Diamantfinke                          (Emblema guttata)                                     Bo Nielsen

1988              Diggles bæltefinke                 (Poephlie cincta atropygialis)                    Bo Nielsen

1986              Dværgskadefinke                  (Lonchura nana)                                          Eigil Pedersen

1987              Dybowskis dråbeastrild        (Euschistospiza dybowskii)                       Ejnar Mogensen

1990              Glansskadefinke                   (Lonchura bicolor)                                       Niels Højer Christensen

1979              Gouldsamadine

                      (alle forskellige farver)         (Chloebia gouldiae)                                      Jørgen N. Rasmussen

1978              Gråastrild                              (Estrilda troglodytes)                                  Svend Hansen

1994              Gul sivfinke                          (Lonchura flaviprymna)                              Bo Nielsen

1974              Guldbrystet astrild              (Amandava subflava)                                  Sigvald Korsgård

1978              Hecks spidshalet bæltefinke        (Poephila acuticauda hecki)               Svend Juel Jensen

1973              Helena astrild                      (Estrilda astrild)                                            Niels Handberg

1997              Hvidbrystet sivfinke           (Lonchura pectoralis)                                  Bo Nielsen

1983              Hvidhovedet nonne             (Lonchura maja)                                          Erik Mikkelsen

1979              Hvidrygget bronzefinke      (Lonchura striata striata)                          Ole Kær

                      (reg. som Hvidgumpet bronzefinke)

1982              Korthalet bæltefinke            (Poephila cincta)                                        Erik Mikkelsen,

                                                                                                                                            Ejnar Mogensen og

                                                                                                                                            Morten Mogensen

1987              Kæmpe skadefinke              (Lonchura fringilloides)                             Niels Højer Christensen

                      (reg. som Stor skadefinke)

1976              Lille skadefinke                    (Lonchura  cucullata)                                 Sigvald Korsgård og

                                                                                                                                            Peter Mogensen

1975              Malabaramadine

                      (Malarfasan)                        (Lonchura malibarica)                                Sigvald Korsgård

1985              Maskebæltefinke                (Poephila personata)                                  Hans Matthiesen

1979              Muskatfinke                        (Lonchura punctulata)                                Erik Mikkelsen

1989              Mørkerød amarant            (Lagonosticta rubricata)                             Eigil Pedersen

1989              Olivengrøn astrild              (Amandava formosa)                                  Ejnar Mogensen

1982              Orangekindet astrild         (Estrilda melpoda)                                       Erik Mikkelsen og

                                                                                                                                            Peter Skytte

2000              Perle bronzefinke              (Lonchura leucosticta)                                Bo Nielsen

1976              Perlehalsamadine               (Lonchura griseicapilla)                              Svend Hansen

1989              Pragt nonne                         (Lonchura spectabilis)                                Merete Bergild og

                                                                                                                                            Jens Jensen

1978              Ringastrild                            (Poephila bichenovii)                                  Peter Mogensen

1986              Rød dråbeastrild                  (Hypargos niveoguttatus)                         Ingolf Christiansen

1984              Rødhalet astrild                    (Estrilda caerulescens)                              Eigil Pedersen

1993              Rødhovedet amadine           (Amadina erythrophala)                           Bo Nielsen

1978              Rødhovedet papegøjeamadine         (Erythrura psittacea)                   Eigil Pedersen

1975              Senegal amarant                  (Lagonosticta senegala)                              Sigvald Korsgård

1977              Sivastrild                               (Neochmia ruficauda)                                 Svend Hansen

1996              Solastrild                              (Neochmia phaeton)                                    Bo Nielsen

1973              Sommerfuglefinke              (Uraeginthus bengalus)                               Finn Vistesen

                      (reg. som Rødkindet sommerfuglefinke)

1992              Sortbrystet sivfinke            (Lonchura teerinki)                                     Bo Nielsen

1989              Sorthovedet nonne              (Lonchura malacca atricapilla)                   Lars Bo Andersen

1978              Spidshalet bronzefinke        (Lonchura striata)                                       Brynhild Sapswvorth

1973              Spidshalet bæltefinke          (Poephila acuticauda)                                 Peter Axelsen og

                                                                                                                                             Bo Nielsen

1982              Sølvnæb                               (Lonchura malabarica cantans)                  Erik Mikkelsen

1973              Tigerfinke                             (Amandava amandava)                              Jørgen Bak

2009              Timor zebrafinke                (Taine opygia guttata guttata)                  Erik Grodt

1992              Tornastrild                           (Aegintha temporalis)                                 Bo Nielsen

1986              Trefarvet nonne                  (Lonchura malacca)                                    Hans Matthiesen

1988              Tøjleastrild                           (Estrilda rhodopyga)                                   Eigil Pedersen

1998              Violbuget granatatrild           (Uraeginthus ianthinogaster)                  Knud Sørensen

 

SISKNER, ROSENFINKER OG DOMPAPPER

*1995            Almindelig kærnebider          (Coccothraustes coccothraustes)           Jørgen Møller Hansen

1985              Angolasisken                           (Serinus atrogularis)                                Niels Højer Christensen

1995              Grønirisk                                 (Carduelis choris)                                     Jørgen Møller Hansen

1977              Hartlaubsisken                       (Serinus mozambicus caniceps)              Ole Kær og

                                                                                                                                             Peter Mogensen

1978              Himalaya grønfinke               (Carduelis spinoides)                                John Christiansen

**1986          Hvidbuget sisken                  (Serinus dorsostriatus)                             Svend Åge Jensen

**2000          Hvidbuget sisken                 (Serinus dorsostriatus maculicollis)        René Bertelsen

1996              Hvidvinget dompap              (Rhodopechys obsoleta)                           René Bertelsen

1987              Magellansisken                      (Carduelis magellanicus)                          Jan Szwed

1998              Mexicansk husfinke              (Carpodacus mexicanus mexicanus)      Bo Nielsen

                      (Rødkronet rosenfinke)

1978              Mozambiksisken                   (Serinus mozambicusa)                            Svend Juel Jensen

1990              Skægsisken                           (Carduelis barbata)                                   John Christiansen

1997              Sorthovedet grønfinke        (Carduelis ambigua)                                  John Christiansen

1978              Ædelsanger                          (Serinus leucopygius)                                Svend Juel Jensen

* Hverken det danske eller latinske navn har været muligt at kontrollere ved gennemgangen i 2004.

** Det latinske navn har ikke været muligt at kontrollere ved gennemgangen i 2004.

STÆRE

*1983            Bronzehalet stær                  (Lamprotronis chalcurus)                            Per Braun

1990              Gråhovedet stær                  (Sturnus malabaricus)                                 John Christiansen

1996              Gulkronet maina

                      (Beostær)                               (Ampeliceps coronatus)                               Tommy Truelsen

1978              Mandarin stær                      (Sturnus sinensis)                                        Jørgen Møller Hansen

1991              Pagode stær                          (Sturnus pagodarum)                                  Frits Kristensen

1974              Sørge stær                             (Acridotheres tristis)

                                                                 Dansk førsteopdræt                                    Thomas Nielsen

1994              Trefarvet glansstær             (Spreo superbus)                                        Frits Kristensen

TANGARER

1997              Mexikansk blågrå tangare     (Thraupis episcopus diaconus)               Karen Margrethe og

                                                                                                                                              Eigil Pedersen

TIMALIER

1998              Gulnakket dværgtimalie        (Yuhina flavicollis)                                    Eigil Pedersen

                      (reg. som Gulnakket mejsetimalie)

1992              Gulstrubet skadedrossel       (Garrulax galbanus)                                  Jørgen Møller Hansen

1978              Hvidbrynet skadedrossel      (Garrulax sannio)                                      Jørgen Møller Hansen

                      (reg. som Hvidringet skadedrossel)

1980              Skægskadedrossel                 (Garrulax cineraceus)                               Jørgen Møller Hansen

1998              Rødhalet solfugl                     (Minla ignotincta)                                       Eigil Pedersen

1990              Skæg dværgtimalie               (Yuhina occipitalis)                                     Erik Mikkelsen

                      (reg. som Rødgumpet dværgtimalie)

1992              Solfugl                                    (Leiothrix lutea)                                          Jørgen Møller Hansen

 

VIDAFINKER, SPURVE OG VÆVERE

1974              Brunrygget gulspurv              (Passer luteus)                                          Eigil Pedersen

1998              Dværgmaskevæver               (Ploceus luteolus)                                      Eigil Pedersen

1995              Gråspurv                                (Passer domesticus)                                  Jørgen Møller Hansen

1978              Gulstrubet stenspurv           (Petronia xanthosterna)                           Jørgen Møller Hansen

                      (tidligere Stor stenspurv)

1995              Kapspurv                               (Passer melanurus)                                   Jørgen Møller Hansen

1974              Kastaniebrun spurv              (Sorella eminibey)                                     Jørgen Møller Hansen

1976              Lille stenspurv                      (Petronia dentata)                                     Jørgen Møller Hansen

1989              Madagascarvæver                (Foudia madagascariensis)                       Niels Højer Christensen

*2000            Rødbrun spurv                     (Passer rutilans)                                         Tommy Truelsen

1995              Skovspurv                             (Passer montanus)                                     Jørgen Møller Hansen

1987              Skægfinke                              (Sporopipes squamifrons)                         Erik Mikkelsen

*1996            Snespurv                               (Plectrophenax nivalis)                              Bo Nielsen

1997              Swahili spurv                        (Passer suahelicus)                                     Ib Sølvsten

* Hverken det danske eller latinske navn har været muligt at kontrollere ved gennemgangen i 2004.

VÆRLINGE OG AMERIKANSKE FINKER

1992              Bonapartes dansefinke         (Poospiza hispaniolensis)                            Jørgen Møller Hansen

1995              Diukafinke                              (Diuca diuca)                                                Jørgen Møller Hansen

1987              Grå kronfinke                        (Coryphospingus pileatus)                          John Christiansen

1998              Gråbrystet bjergfinke          (Phrygilus plebejus)                                    René Bertelsen

1974              Jakarinifinke                          (Volatinia jacarina)                                      John Christiansen

1983              Lille kubafinke                       (Tiaris canora)                                             Morten Mogensen

                                                                                                                                               og Bo Nielsen

1975              Lille safranfinke                    (Sicalis luteola)                                             Sigvald Korsgård

1981              Morgenværling                     (Zonotrichia capensis)                                 John Christiansen

1994              Papegøjenæbbet klerkefinke     (Sporophila peruviana)                        John Christiansen

1985              Penzelns safranfinke            (Sicalis flaveola pelzelni)                            Svend Åge Jensen

1989              Pragt dansefinke                   (Poospiza ornata)                                       Eigil Pedersen

1986              Rød kronfinke                        (Coryphospingus cucullatus)                    Svend Åge Nielsen

1975              Sortnakket kubafinke           (Tiaris olivacea pusilla)                             Bo Nielsen

1996              Stor kubafinke                       (Tiaris olivacea)                                         Bo Nielsen

1975              Syvstribet bjergværling       (Emberiza tahapisi septemstriata)          Jørgen Bak

HØNSEFUGLE

1980              Californisk topvagtel             (Lophortyx californicus)                           Svend Juel Jensen

1973              Kinesisk dværgvagtel           (Excalfactoria chinensis)                            Karl Klausen

1974              Virginsk trævagtel

                       (Bob White)                           (Colinus virginianus)                                   Børge Mortensen

DUER

1977              Almindelig spurvedue

                      (Passerina due)                    (Columbina passerina)                                Svend Hansen

1998             Askegrå jorddue                  (Claravis pretiosa)                                        Charlotte Rasmussen

1982             Australsk topdue                 (Ocyphaps lophotes)                                    Svend Hansen

1997              Bjerg vagteldue                   (Geotrygon montana)                                  Charlotte Rasmussen

1993              Brilledue                              (Metriopelia ceciliae)                                    Charlotte Rasmussen

1996              Bronzevingedue                  (Phaps chalcoptera)                                     Charlotte Rasmussen

1973              Diamantdue                         (Geopelia cuneata)                                       Karl Klausen og

                                                                                                                                             Eigil Pedersen

1995              Dolkestiksdue                      (Gallicolumba luzonica)                               Charlotte Rasmussen

1978              Dværgdue                            (Columbina minuta)                                     Svend Hansen

1995              Dværgskroggerdue            (Streptopelia tranquebarica)                      Charlotte Rasmussen

1996              Europæisk turteldue          (Streptopelia turtur)                                   Charlotte Rasmussen

1988              Grønvinget due                   (Chalcophaps indica)                                   Villy Mougård

1997              Guineadue                            (Columba guinea)                                        Bo Nielsen

1977              Gulnæbbet spurvedue        (Columbina cruziana)                                 Børge Mortensen

*1988            Hvid turteldue

                      (Skroggerdue)                      (Streptopelia risoria)                                  Svend Åge Jensen

1974              Kapdue                                 (Oena capensis)                                           Svend Hansen

1997              Mauges due                         (Geopelia striata maugeus)                        Kai Chr. Nielsen

1992              Perlehalsdue                       (Streptopelia chinensis)                              Charlotte Rasmussen

1992              Picuidue                               (Columbina picui)                                        Børge Mortensen

1976              Senegaldue                          (Streptopelia senegalensis)                        Eigil Pedersen

1977              Sortnæbbet stålpletdue     (Turtur abyssinicus)                                   Svend Hansen

1978              Rustdue                               (Columbina talpacoti)                                 Svend Åge Nielsen

1997              Zebradue                             (Geopelia striata)                                       Charlotte Rasmussen

1996              Ørepletdue                          (Zenaida auriculata)                                  Charlotte Rasmussen

* Hverken det danske eller latinske navn har været muligt at kontrollere ved gennemgangen i 2004.

KRUMNÆB

AMAZONPAPEGØJER

1988              Blåpanget amazone             (Amazona aestiva)                                      Bo Nielsen

1991              Brille amazone                      (Amazona albifrons)                                   Christian Rosenskjold

1997              Tucumans amazone             (Amazona tucumana)                                 Ejner Nielsen

1995              Venezuela amazone              (Amazona amazonica)                                Gunnar Laursen

CONURE

 

1989              Blodvinget conure                (Pyrrhura melanura souancei)                    Peter D. Jensen

1975              Blåkindet conure                  (Pyrrhura  perlata perlata)                          Sigvald Korsgård

2009              Demerara conure                (Purrhura egregia egregia)                          Jørgen Bak

1989              Grønkindet conure              (Pyrrhura molinae)                                       Peter D. Jensen

2003              Klippeconure                       (Pyrrhura rupicola)                                       Ole Olsen

1974              Rødbuget conure                 (Pyrrhura frontalis frontalis)                       Jørgen Bak

DVÆRGPAPEGØJER

1973              Fischers dværgpapegøje

                      (Rødhovedet dværgpapegøje                     (Agapornis fischeri)              Fritz Kristensen og

                                                                                                                                              Niels Skydt

1990             Gråhovedet dværgpapegøje                      (Agapornis cana)                   Krestian Würtz

1993              Jordbærhovedet dværgpapegøje             (Agapornis lilianae)               Bo Nielsen

1973              Rosenhovedet dværgpapegøje                  (Agapornis roseicollis)          Fritz Kristensen og

                                                                                                                                              Agner Faurskov Jensen

1978              Sodbrunhovedet dværgpapegøje               (Agapornis nigrigenis)         Bo Nielsen

1973              Sorthovedet dværgpapegøje,                     (Agapornis personata)          Niels Skydt og

                                                                                                                                               Søren Abildgård

1975             Taranta dværgpapegøje                              (Agapornis taranta)               Jørgen Bak

 

FLAGERMUSPAPEGØJER

 

1984              Blåisset flagermuspapegøje               (Loriculus galgulus)                           Eigil Pedersen

1984              Blåstrubet flagermuspapegøje          (Loriculus vernalis)                            Erik Mikkelsen

1993              Mindanao flagermuspapegøje           (Loriculus phillippoensis spicalis)     Erik Mikkelsen

1991              Philippinsk flagermuspapegøje         (Loriculus philippensis)                      Erik Mikkelsen

GRÆSPARAKITTER

 

1994              Blåvinget græsparakit           (Neophema chrysostoma)                          Ejnar Mogensen

1974              Bourkes græsparakit             (Neophema bourkii)                                    Finn Vistesen

1975              Elegant græsparakit              (Neophema elegans)                                    Børge Mortensen

1973              Rødbrystet græsparakit

                      (Splendid parakit)                  (Neophema splendida)                                Bo Nielsen

1976              Rødskuldret græsparakit

                       (Türkis parakit)                    (Neophema pulchella)                                  Finn Vistesen og

                                                                                                                                                John Christiansen

KILEHALEPARAKITTER

 

1990              Grønvinget kilehaleparakit    (Aratinga chloroptera)                              Freddy Jørgensen

1980              Gulmasket kilehaleparakit     (Aratinga pertinax chrysophrys)

                                                                 Dansk førsteopdræt                                     Jørgen Bak

1975              Jendaya kilehaleparakit         (Aratinga jendaya)                                    Jørgen Bak

1996              Pavua kilehaleparakit            (Aratinga leucophthalmus)                       Jesper Boesdal

1994              Rødhovedet kilehaleparakit      (Aratinga erythrogenys)                       Niels Skydt

                      (reg. som Rødhovedet arantinga)

1997              Rødmasket kilehaleparakit    (Aratinga mitrata)                                     Jesper Boesdal

                      (reg. som Rødmasket arantinga)

1995              Weddells kilehaleparakit       (Aratinga weddellii)                                   Jesper Boesdal

KAKADUER

1991              Goffins kakadu                     (Cacatua goffini)                                           Peter D. Jensen

1973              Nymfekakadu

                      (Nymfeparakit)                    (Nymphicus hollandicus)                            Thomas Nielsen

LORIER

1988              Bjerglori                               (Trichoglossus haematodus

moluccanus)                                               Peter Skytte

1988              Bjerglori                               (Trichoglossus haematodus moluccanus)     Peter Skytte

1990              Goldies Lori                         (Trichoglossus goldiei)                                     Erik Mikkelsen

PIONUS

 

2001              Blåhovedet pionus                 (Pionus menstruus)                                     Freddy Jørgensen

2003              Maximilians pionus               (Pionus maximiliani)                                   Preben Gaardsdal

*2002            Violvinget pionus                   (Pionus fuscus)                                            Freddy Jørgensen

* Hverken det danske eller latinske navn har været muligt at kontrollere ved gennemgangen i 2004.

PRAGTPARAKITTER

1983              Barrabands parakit               (Polytelis swainsonii)                                  Bo Nielsen

1980              Bjerg parakit

                       (Rock peblar)                        (Polytelis anthopeplus)                               Børge Mortensen

1979              Prinsesse parakit                  (Polytelis alexandrae)                                 Svend Åge Nielsen

RINGPARAKITTER

 

1987              Barnards parakit                  (Barnardius barnardi)                                 Bo Nielsen

                      (reg. som Barnadi)

1988              Cloncurry ringparakit         (Barnardius barnardi macgillivrayi)          Bo Nielsen

1992              Port Lincoln parakit            (Barnardius zonarius)                                  Jimmy Alcayaca

1995              Twenty Eight parakit          (Barnadius zonarius semitorquatus)         Bo Nielsen

ROSELLA

1981              Adelaide parakit                 (Platycercus adelaidae)                               Bo Nielsen

1980              Blå rosella                            (Platycercus adscitus)                                 Mogens Kallestrup

1996              Browns parakit                   (Platycercus venustus)                                Bo Nielsen

1991              Grøn rosella                         (Platycercus caledonicus)                            Bo Nielsen

1990              Gul rosella                            (Platycercus flaveolus)                                Bo Nielsen

1978              Pennant parakit                   (Platycercus elegans)                                  Svend Juel Jensen

2004              Pragtrosella                         (Platycercus eximius ceciliae)                    Krestian Würtz

1973              Rosella                                   (Platycercus eximius)                                  Niels Skydt

1982              Stanley parakit                     (Platycercus icterotis)                                 Niels Skydt og

                                                                                                                                              Kim Broe Bendtsen

SANGPARAKITTER

 

1985              Hooded parakit                    (Psephotus chrysopterygius dissimilis)         Arne Pedersen

1980              Mangefarvet parakit          (Psephotus varius)                                            Erik Grodt

1973              Sangparakit                          (Psephotus haematonotus)                              Niels Handberg

SPURVEPAPEGØJER

 

1993              Blårygget spurvepapegøje    (Forpus xanthopterygius)                            Erik Mikkelsen

1988              Brille spurvepapegøje           (Forpus conspicillatus)                                  Tage Poulsen

1992              Grønrygget spurvepapegøje         (Forpus passerinus)                              Henning Lundsgård

1978              Lessons spurvepapegøje      (Forpus coelestis)                                            Svend Juel Jensen

TYKNÆBSPARAKITTER

 

1988              Aymara parakit                    (Bolborhynchus aymara)                            Arne Pedersen

2004              Gulpandet citronparakit     (Bolborhynchus aurifrons aurifrons)        Bo Nielsen

1987              Katharinaparakit                  (Bolborhynchus lineola lineola)                  Bo Nielsen

ÆDELPARAKITTER

 

1986              Afrikansk alexander parakit     (Psittacula krameri krameri)              Freddy Jørgensen

1990              Blommehovedet ædelparakit   (Psittacula cyanocephala)                    Christian Rosenskjold

1981              Indisk alexander parakit           (Psittacula krameri manillensis)         Orla Jensen

1989              Kinaparakit                                 (Psittacula derbyana)                            Peter D. Jensen

1990              Skifferhovedet ædelparakit      (Psittacula himalayana)                        Christian Rosenskjold

1994              Skægparakit                                (Psittacula alexandri)                            Krestian Würtz

1977              Stor alexander parakit               (Psittacula eupatria)                              Jørgen Bak

ØVRIGE

 

*1999            Blue bonnet                          (Northiella haematogaster haemotorrhous)       Krestian Würtz

2003             Blåpandet ara                      (Ara nobilis)                                                              Preben Gaardsdal

1975              Gedeparakit                        (Cyanoramphus novaezelandiae)                          John Christiansen

2002              Grå jaco                               (Psittacus erithacus)                                              Bo Nielsen

1998              Kongeparakit                      (Alisterus scapularis)                                             Kai Chr. Nielsen

1988              Langnæbsparakit               (Enicognathus leptorhynchus)                             Freddy Jørgensen

1989              Meyers papegøje                (Poicephalus meyeri)                                            Aksel Justesen

1977              Munkeparakit                     (Myiopsitta monachus)                                        Bo Nielsen

1995              Patagonisk parakit             (Cyanoliseus patagonus)                                      Jørgen Andersen

1991              Rødkappet parakit             (Purpureicephalus spurius)                                 Bo Nielsen

1991              Rødvinget parakit              (Aprosmictus erythopterus)                                Jimmy Alcayaga

1973              Senegal papegøje

                      (Mohrenkopf)                      (Poicephalus senegalensis)                                  Jørgen Bak

2000              Smaragdparakit                (Enicognathus ferrugineus)                                 Jørgen Bak

1975              Springparakit                     (Cyanoramphus auriceps)                                   Arne Pedersen

1990              Svaleparakit                       (Lathamus discolor)                                            Freddy Jørgensen

* Hverken det danske eller latinske navn har været muligt at kontrollere ved gennemgangen i 2004.

Comments are closed.